Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie KISS

22. 8. 2006

Čtveřice Kiss byla založena Paulem Stanleym a Genem Simmonsem v New Yorku v roce 1972. Stalo se tak po rozpadu Wicked Lester . Kapela byla ovlivněna některými podněty Davida Bowieho, Lou Reeda a také divadelním rockovým hororem Alice Coopera. Jejími členy tedy byli baskytarista a zpěvák Gene Simmons, zpívající kytarista Paul Stanley, kytarista Ace Frehley a bubeník Peter Chris.


Členové skupiny se rozhodli svoji identitu kamuflovat líčidly a comicsovými kostýmy. Gene přijal podobu démona, Paul hvězdného chlapce, Ace mimozemšťana a Peter kočky. Kiss pak vycházeli především z anglického glam-rocku (rock s cirkusovými prvky) a na veřejnosti důsledně skrývali své tváře pod maskami inspirovanými japonským divadlem Kabuki. Kiss chtěli všechny pod pódiem pořádně pobavit a podráždit směsicí hororu a komiksu.

Koncertní křest si čtveřice odbyla 30. 1. 1973 v Coventry Clubu v newyorském Queensu. Získali podporu nejmladších newyorských rockových fanoušků. Na koncertech totiž skupina používala gigantické sestavy bicích a pyrotechnické efekty.

Debutové bezejmenné album skupiny vyšlo 18. února 1974. Druhá deska Hotter Than Hell s japonskými kredity na obalu měla u amerických fanoušků vzbudit dojem, že Kiss jsou v zemi vycházejícího slunce již proslaveni. Jednalo se však jen o marketingový tah, protože předcházející album se na japonký trh dostalo až s dvouletým zpožděním. První velký hit Rock and Roll All Nite přinesla třetí deska Dressed to Kill. V tomtéž roce 1975 vyšlo nečekaně úspěšné koncertní dvojalbum Alive!, kterého se okamžitě prodalo půl miliónů kopií. Po této dnes již kultovní nahrávce se Kiss natolik proslavili, že v rolích jejich předskokanů se začaly objevovat skupiny, kterým předtím rozehřívali publikum právě „kissáci“.

   12. prosince 1976 byl Ace Frehley při koncertu v Lakeland Colliseum na Floridě zasažen elektrickým proudem, když se jednou rukou dotkl kovové konstrukce kulis a druhou strun své kytary. Údajně byl oživován dvacet minut, načež vstal a společně s ostatními pokračoval v koncertování až do konce.

V březnu 1977 zavítali Kiss do Japonska, kde během čtyř koncertů překonali návštěvnický rekord, který tam do té doby drželi Beatles. V té době byli Kiss podnikaví i v celé řadě nehudebních aktivit, suvenýry Kiss zahrnovaly placky, nášivky, panenky, dokonce i kreslené seriály. Comicsový magnát Marvel Comics jim ve stejný den, kdy vyšlo jejich album Love Gun vydal kreslený seriál , před jehož vlastním vytištěním Kiss přidali před zraky bulvárních médií do tiskařské barvy i trochu své vlastní krve. Kiss rovněž natočili celovečerní sci-fi Kiss Meet the Phantom of the Park. V roce 1978 jejich fan club Kiss Army, založený nejvěrnějšími fanoušky, vzrostl na neuvěřitelnou šestimístnou základnu.

V závěru sedmdesátých let svět začal podléhat diskotékové horečce a proto i Kiss přizpůsobili své album Double Platinum tomuto trendu. Zmíněné 2CD obsahovalo zremixované skladby, jejíž rytmická sekce byla upravena tak, aby se více přiblížila k diskotékovému stylu. Roku 1978 jednotliví „kissáci“ vydali svá sólová alba. Na konci 70. let Kiss natočili nové album Dynasty.


Po šesti letech společného koncertování a natáčení LP desek opustil základní sestavu bubeník Peter Criss, který naposledy koncertoval v listopadu 1979. Po květnovém vydání desky Unmasked vyjel na turné s Kiss nový bicmen Paul Caravello, který si zvolil umělecké jméno Eric Carr a masku lišáka. V roce 1981 tato nová sestava posílená o americký symfonický orchestr, vydala hudbu k nikdy nenatočenému filmu The Elder. Fanoušci neoprávněně odmítli tuto desku jejíž texty byly najednou plné morálky a jejíž hudba byla nezvykle kultivovaná a obohacená o spoustu orchestrálních aranžmá. Na následném turné Vinnie Vincent vystoupil v masce egyptského válečníka a celá kapela šokovala svoji scénou na níž byla postavená maketa obrovského tanku. 18. září 1983 skupina najednou odložila během pořadu MTV svůj pověstný make-up a nestvůrné kostýmy a krátce poté vydala civilní album Lick It Up. O tři dny později Kiss započali v Lisabonu turné s již plnohodnotným členem kapely Vinnie Vincentem místo Ace Frehlyho, který byl vyhozen již v červnu 1983.

Na řadovce Animalize se podílel další Kaliforňan Marc St. John, který však s v sestavě Kiss nevydržel dlouho, neboť onemocněl Reiterovým syndromem a nemohl proto nastoupit na koncertní turné, jež začalo 30. září 1984 v anglickém Brightonu. Na desce Asylum přebral jeho kytarové party Bruce Kulick. V zkonsolidovaném složení vyšla studiovka Crazy Nights. Naposledy ve složení Simmons, Stanley, Carr a Kulick vyšla na konci osmdesátých let deska Hot in the Shade.

Bubeník Eric Carr 24. listopadu 1991 podlehl rakovině srdce. Na jeho místo nastoupil blonďatý Eric Singer se kterým Kiss natočili hodně tvrdé album Revenge. Velký zájem vzbudilo vystoupení šestice Kiss (Simmons, Stanley, Frehley, Criss, Kulick, Singer) v pořadu americké MTV. Historické setkání, které se konalo 9. 8. 1995 zaznamenalo velký úspěch mezi fanoušky a vedlo k návratu prapůvodní sestavy. Toto živé vystoupení bylo později doplněno o několik dalších koncertních skladeb a v roce 1996 vyšlo pod názvem MTV Unplugged. Čtyřka Kiss, již bez Frehleye a Crisse vzápětí natočila řadovou desku Carnival of Souls. Kulick a Singer však byli natolik znechuceni slávou původní sestavy, že kapelu opustili ještě před samotným vydáním tohoto alba.

Vzrůstající popularita původní čtveřice Kiss vedla v roce 1996 k překvapivému a velmi vítanému obnovení této legendární skupiny
. V rámci celosvětového turné na kterém se kapela představila po 17-ti letech opět v původní sestavě a s původními maskami a kostýmy koncertovala čtveřice Kiss 14. a 15. prosince 1996 i v Praze, která se tak stala první evropskou zastávkou tohoto turné, jež započalo v Detroitu. Pak původní čtyřka vydala studiové album Psycho Circus a 31. října 1998 se z Los Angeles vydala na světové turné v jehož rámci vystoupila 18. března 1999 v Praze. Gene Simmons, Paul Stanley, Ace Frehley a Peter Criss předvedli při své bombastické show trojrozměrné vizuální efekty. Diváci si tak u nás poprvé mohli s darovanými speciálními brýlemi vychutnat 3-D efekty zobrazované na speciálních obřích videostěnách.

Na postu bubeníka se v závěru neustále protahovaného „turné na rozloučenou“ ocitl Eric Singer. Peter Criss byl dočasně nahrazen kvůli srdeční slabosti. Kiss vydali začátkem listopadu 2001 kompilaci osmdesátí hitů a rarit. Čtveřice Kiss se představila při závěrečném ceremoniálu 19. ZOH v Salt Lake City.
28. února 2003 američtí veteráni Kiss oslavili třicet let své existence koncertem v Telstar Dome v Melbourne v Austrálii. Poté co v první části večera předvedli svoji obvyklou rockovou show, přizvali si na pódium nejprve komorní desetičlenný, později šedesátičlenný Melbournský symfonický orchestr, se kterým odehráli mimo jiné hity I Was Made for Loving You či Rock and Roll All Nite. Atraktivitu celého projektu zvýšil černobílý make up všech členů orchestru a také Australský dětský sbor, jenž „kissáky“ doprovodil ve skladbě „Great Expectations“. V řadách Kiss však chyběl Ace Frehley, kterého nahradil producent a spolupracovník kapely, kytarista Tommy Thayer.
Kiss se společně s kapelou Aerosmith 2. srpna 2003 vydali na téměř tříměsíční, americké turné.
Věčně se loučící Kiss odstartovali v dubnu 2004 v Austrálii celosvětové turné, které zasáhne Japonsko, Spojené státy i Evropu.
Během více než dvacet sedm let dlouhé kariéry se skupině Kiss podařilo prodat více než 80 miliónů kopií všech dosavadních dvaatřiceti alb. Třicet z nich bylo buď platinových nebo alespoň zlatých, což je výkon, jakého se zatím podařilo dosáhnout pouze Beatles.